صفحه اصلی / گردشگری / یکصد جاذبه دیدنی ایران (19) غارسهولان
یکصد جاذبه دیدنی ایران (19) غارسهولان-درست مصرف کنیم - آموزش همگانی - آگاهی مصرف

یکصد جاذبه دیدنی ایران (19) غارسهولان

« غارسهولان » یکی از جازبه ها و پدیده های طبیعی ایران است که روزانه پذیرای حدود یک هزار گردشگر ‌از نقاط مختلف کشور و جهان می باشد.

غار سهولان دومین غار آبی بزرگ در ایران است و در حدود 43 کیلومتری شمال شرقی مهاباد در محور مهاباد- بوکان در نزدیکی روستای سهولان قرار دارد. غار آبی سهولان یکی از مهمترین و کم نظیرترین غارهای طبیعی کشور و از شگفت انگیزترین جلوه های طبیعت زیبای استان آذربایجان غربی به شمار می رود.

مطالعات غارنشینان نشان می‌دهد که این غار بر اثر فعالیت های زمین شناسی به اواخر دروه کرتاسه بر می گردد که قدمت آن به 70 میلیون سال قبل باز می‌گردد.

عمق آب داخل غار در برخی نقاط به 32 متر میرسد و اختلاف دمای درون و بیرون غار بین 10 الی 15 درجه است. این پدیده زیبا و نادر دارای 2 دهانه است. مساحت داخلی آن حدود 600 مترمربع است و محتویات غار سنگ های آهکی است.

تنها موجودات زنده این غار کبوتر چاهی و خفاش است که قسمت هایی از غار را به عنوان آشیانه انتخاب کردند و به دلیل تاریک بودن و نبود نور هیچ نوع جلبکی در آب دریاچه این غار رشد نکرده و به غیر از جانداران میکروسکوپی هیچ موجود دیگری زیست نمی‌کند.

به گفته کارشناسان این غار از قدیم الایام مورد استفاده مردم قرار می گرفته است و دراین رابطه سفال هایی مربوط به دوره ی اشکانی و جام مسی ایلخانی کشف شده است. مردم روستای مجاور- که غار با نام روستایشان “سهولان” شناخته شده است- به یاددارند که درقسمت خشک غار گورهایی وجود داشته که به زمان حمله روس ها به منطقه و پناه گرفتن مردم به آنجا برمی گردد.

سهولان به زبان کردی به معنی یخبندان است که شاید دلیل این نامگذاری مربوط به یخبندان های طولانی زمستانی و سرمای هوای داخل غار در تابستان باشد. البته اهالی محل این غار را «کونه کوتر» به معنای لانه کبوتر نیز می نامند. دلیل این نامگذاری وجود تعداد زیادی لانه کبوتر درون غار است.

منبع مطالب:

http://aryazamyn.com

این مطالب را نیز ببینید!

روستای وسقونقان ؛ منطقه ناشناخته گردشگری

روستای وسقونقان ؛ منطقه ناشناخته گردشگری

روستای وسقونقان در لغتنامه دهخدا با این عبارت معرفی شده است: وسقونقان دهی از دهستان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانستنی آنلاین