صفحه اصلی / اخبار / مشاهده یک گونه پرنده کمیاب در تالاب گندمان چهارمحال و بختیاری

مشاهده یک گونه پرنده کمیاب در تالاب گندمان چهارمحال و بختیاری

دانستنی :گونه جدید یلوه نوک سبز برای اولین بار در تالاب گندمان شهرستان بروجن مشاهده شد.

به گزارش دانستنی ،مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اظهار داشت: یک فرد یلوه نوک سبز با نام علمی  (Porzana pusilla)پرنده‌ای است از تیره یلوه و راسته درناسانان که برای اولین بار در تالاب گندمان توسط محیط بان روح اله عسگری مشاهده و توسط آقایان نوید زحمتکش، اردوان پاشا زانوس و حمید جباری شناسایی شده است.

وی افزود: تاکنون از حضور این پرنده در سطح استان هیچ گزارشی دریافت نشده بود.

شهرام احمدی عنوان کرد: یلوه نوک سبز پرنده ای با طول بدن ۱۷ سانتی متر است که از همه یلوه‌ها کوچکتر است و هر دو جنس آن به نر یلوه کوچک شباهت دارد و در حالت پرواز لبه سفید اولین شاهپر نخستین بال، نشانه دیگری برای تشخیص آن است.

وی گفت: نر این پرنده و نر یلوه کوچک، هر دو،  صورت، گلو و سطح شکمی کبود دارند و پوشپرهای زیر دمی آنها دارای راهراه عرضی سیاه و سفید است.

احمدی ادامه داد: یلوه کوچک یک نوع گونه ‏کمیاب از پرندگان است که بواسطه زیبایی ظاهر، ظرافت در جثه و توازن در ترکیب رنگ یکی از ‏گونه های بسیار دیدنی و کمیاب در کشور است. ‏

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: زیستگاه این پرنده نادر و کمیاب، معمولا رویش‌های گیاهی کوتاه‌تر و انبوه‌تر و تالاب‌های کوچک‌تر را ترجیح می دهد، همچنین در باتلاق‌ها و تالاب‌های پر گیاه نیز دیده می شود.

احمدی در پایان تصریح کرد: تالاب گندمان با حدود ۱۰۷۰ هکتار وسعت در فاصله ۶۰ کیلومتری شهرکرد در شهرستان بروجن قرار دارد. این تالاب جزء ۱۰ تالاب برتر پرنده نگری ایران و مهمترین زیستگاههای جانوری کشور برای اسکان دائم پرندگان بومی و تخم گذاری پرندگان مهاجر به شمار می رود که در دفتر بین المللی تحقیقات پرندگان آبزی(لندن-۱۳۵۲) به ثبت رسیده است.

این مطالب را نیز ببینید!

جشنواره پخت خوراک های ایرانی با قارچ

دانستنی :جشنواره پخت خوراک های ایرانی با قارچ با مشارکت انجمن صنفی پرورش دهندگان قارچ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *