صفحه اصلی / اخبار / ثبات قیمت در بازار خودرو

ثبات قیمت در بازار خودرو

دانستنی :بررسی  میدانی از بازار خودرو حاکی از تداوم ثبات نسبی قیمت‌ها در بازار و رکود در خرید و فروش‌ها در مقایسه با ۱۰ روز گذشته است.

به گزارش دانستنی ،به نقل از ایرنا، ثبات قیمت در خودروهای گروه سایپا بیشتر به چشم می‌خورد، به طوری که امروز هر دستگاه پراید ۱۱۱ به ۴۸ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان، پراید ۱۳۱ به ۴۳ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان، پراید ۱۳۲ به ۴۵ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان، پراید ۱۵۱ به ۴۴ میلیون تومان، تیبا صندوق‌دار ۵۰ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان، تیبا ۲ هاچ بک ۵۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان و ساینا ۵۷ میلیون تومان قیمت خوردند.

در قسمت مونتاژی‌های این گروه نیز چانگان ۱۷۲ میلیون تومان و سراتو ۳۰۳ میلیون تومان قیمت دارند.

در خصوص سراتو، هرچند افزایش قیمت آن در روزهای اخیر را به خروج شرکت کیاموتورز از ایران نسبت می دهند، اما کارشناسان معتقدند این شرکت ماه‌هاست که کشورمان را ترک کرده و تا همین هفته گذشته قیمت شرکتی سراتو ۲۹۵ میلیون و قیمت آن در بازار ۲۹۰ میلیون تومان بود، اما سایپا با راه انداختن موج جدید هیجانی و خبر دادن از توقف تولید این محصول، افزایش ۱۲ تا ۱۳ میلیون تومانی قیمت آن را رقم زد و به نوعی بازار را به نفع خود مدیریت کرد.

در مورد ایران خودرو اما وضعیت کمی متفاوت است، به طوری که هرچند در روزهای گذشته محصولات این گروه افزایش قیمت را تجربه نکرده‌اند، اما موجی که این شرکت با اعلام افزایش قیمت چهار محصول خود در هفته‌های گذشته ایجاد کرده بود هنوز فروکش نکرده و قیمت‌ها به پیش از آن زمان برنگشته است.

امروز هر دستگاه پژو ۲۰۶ تیپ ۲ ساده ۸۰ میلیون تومان و نسخه فول آن (برخوردار از ضبط و سنسور دنده عقب) ۸۲ میلیون تومان، پژو ۲۰۶ تیپ ۵ ساده ۹۵ میلیون تومان (قیمت ۱۰ روز پیش ۸۸ میلیون تومان) و فول ۹۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان، پژو ۴۰۵ به ۷۱ میلیون تومان (قیمت ۱۰ روز پیش ۷۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان)، پژو ۴۰۵ اس. ال. ایکس ۸۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان (قیمت ۱۰ روز پیش ۷۸ میلیون تومان)، پژو پارس ۹۶ میلیون تومان، پژو ۲۰۷ دنده‌ای ۱۲۳ میلیون تومان، دنا تیپ ۲ ساده ۱۱۱ میلیون تومان و دنا پلاس دو ایربگ بدون سانروف ۱۳۵ میلیون تومان قیمت خوردند.

برپایه این گزارش، در بخش مونتاژی‌های ایران خودرو نیز هر دستگاه هایما اس ۷ توربو ۲۷۸ میلیون تومان، هایما اس۵ به ۲۴۸ میلیون تومان و پژو ۲۰۰۸ مدل ۲۰۱۸ به ۳۱۷ میلیون تومان قیمت دارند.

کارشناسان معتقدند در شرایط کنونی ثبات نسبی ارز که قیمت خودروهای وارداتی تقریبا ثابت مانده یا با کاهش مواجه شده است، خودروسازان داخلی نیز باید ضمن افزایش عرضه، قیمت محصولات خود را که غیر منطقی افزایش یافته‌اند، کاهش دهند.

آنان می‌گویند: چون قیمت‌ها غیرمنطقی و خریدار در بازار کم است، انتظار می‌رود اگر عرضه خودروسازان تداوم داشته باشد شاهد کاهش تدریجی و کند قیمت‌ها در هفته‌های پیش رو باشیم.

رکود در بازار خودروهای خارجی

در بازار خودروهای خارجی نیز هفته‌هاست اتفاق خاصی نیفتاده و رکود کامل بر آن حکمفرماست.

«کورش طواحن»، نمایشگاه‌دار و فعال بازار خودروهای خارجی گفت:‌ قیمت‌ها و خرید و فروش خودروهای خارجی در هفته‌های اخیر تغییر چندانی نداشته است.

وی، تنها تغییر قابل توجه در قیمت‌ها را رشد قیمت کیا سراتو ناشی از خروج رسمی این شرکت از ایران عنوان کرد که اکنون در قیمت‌های بالای ۳۰۰ میلیون تومان خرید و فروش می شود.

طواحن خاطرنشان کرد:‌ اکنون بازار در رکود کامل است و این رکود به ویژه در خودروهای لوکس مشهودتر است.

وی، دلیل این مساله را بالا بودن بیش از حد قیمت‌ها و انتظار مردم برای کاهش قیمت‌ها در هفته‌ها و ماه‌های آینده عنوان کرد.

این فعال بازار خودروهای خارجی، همچنین وضعیت خرید و فروش و معاملات در بازار خودروهای دست دوم خارجی را «رکود کامل» توصیف کرد.

وی به قیمت برخی خودروها در این روزها اشاره کرد و گفت: اکنون هر دستگاه سیتروئن سی۳ به ۳۶۰ میلیون تومان، النترا ۴۸۰ میلیون تومان، توسان ۷۱۵ میلیون تومان، کولیوس ۷۸۰ میلیون تومان، تالیسمان ۶۹۰ میلیون تومان، تیگوان ۹۶۰ میلیون تومان و تویوتا راو ۴ (RAW۴فول ۸۷۰ میلیون تومان قیمتگذاری شده است.

کارشناسان معتقدند رکود بازار خودروهای خارجی به ثبات نرخ ارز برمی‌گردد و اگر نرخ ارز باز هم کاهش یابد با توجه به ممنوعیت واردات، قیمت ها افت بیشتری را تجربه خواهند کرد.

خودروهای چینی و اختلاف قیمت بازار و کارخانه

بررسی قیمت برخی خودروهای چینی نیز حاکی از اختلاف فاحش قیمت کارخانه ای و بازاری این خودروهاست.

به طور نمونه هر دستگاه چری تیگو ۵ در کارخانه ۳۱۲ میلیون تومان و در بازار ۲۶۰ میلیون تومان قیمت دارد. ام. وی. ام ایکس ۳۳ در بازار ۲۰۰ میلیون و در کارخانه ۲۳۶ میلیون تومان و ام. وی. ام هاچ بک در بازار ۱۱۵ میلیون و در کارخانه ۱۴۰ میلیون تومان قیمت دارد. همچنین هر دستگاه جک اس ۵ کرمان خودرو با قیمت ۳۰۵ میلیون تومان شرکتی و ۲۷۵ میلیون تومان در بازار عرضه می شود.

کارشناسان در این زمینه نیز معتقدند که در ماه های گذشته شرکت های مربوطه قیمت محصولات خود را بی محابا افزایش دادند، اما این روزها با افت قیمت ارز نمی خواهند قیمت ها را کاهش دهند.

این مطالب را نیز ببینید!

کنتورورگولاتور-الگوی مصرف-درست مصرف کنیم

کنتور و رگولاتور

از دستکاری کنتور و رگولاتور اکیداً خودداری فرمایید قبل از این که وسایل گاز سوز …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانستنی آنلاین