صفحه اصلی / اخبار / تصویب طرح موضعی باغات کن و فرحزاد

تصویب طرح موضعی باغات کن و فرحزاد

دانستنی :رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران گفت: طرح موضعی فرحزاد با هدف حفظ ۳۰۰ هکتار از باغات این محله به تصویب رسید.

باغات

به گزارش دانستنی ،از فارس، محمد سالاری رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری در نشست خبری اظهار داشت:در سال دوم شورا از دوره پنج، ۱۱۲ جلسه رسمی کمیسیون شهرسازی را برگزار کردیم که ۱۶ طرح و لایحه مورد بررسی و تبادل نظر و ارائه نظر توسط کمیسیون به صحن شورا از آن بیرون آمد.

 وی ادامه داد: کارگروه معماری و شهرسازی در راستای الکترونیکی کردن مسیر ساخت و سازها در مناطق توانست تعداد کثیری از دستورالعمل‌های مناطق را بررسی کرد.

محمد سالاری افزود: همچنین در این مسیر ۱۵۶ پرونده مربوط به باغات مورد بررسی قرار گرفت و با کمک گرفتن از نظر کارشناسان و با بازدیدهای میدانی نظر کارشناسی خود را به شورا اعلام کردیم.

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران گفت: فرایند نظارت بر بررسی نماهای ساختمان‌های شهر تهران را در کمیته نمای مناطق به تعداد ۱۴۰۰ فقره مورد بررسی قرار دادیم.

وی ادامه داد: همچنین تعداد ۵۶۰ درخواست مردمی را رو در رو مورد بررسی قرار دادیم که برخی از آنها ذی‌نفعان پرونده‌های تعاونی‌های مسکن بودند.

سالاری خاطرنشان کرد: از ۱۰۷ گود پر خطر بازدید شده و برای ایمن سازی آنها و همچنین  ساخت و ساز در آنها دستوراتی صادر شده است.

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران گفت: ۷۸ گزارش از شهرداری و سازمان‌ها و شرکت‌های تابعه اخذ شده و در کمیسیون مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفته است و ۵۰ گزارش تحلیلی در حوزه مأموریت‌های کمیسیون تهیه و تدوین شده است.

وی ادامه داد: کاهش رانت و فساد در حوزه معماری و شهرسازی و کاهش تخلفات یکی از برنامه‌ها و اقدامات کمیسیون بوده است و با ایجاد نهاد پایش اجرای طرح‌های شهری که مدتی بود تعطیل شده بود اقدامات خوبی در این مسیر انجام شد.

سالاری افزود: برخی تخلفات در حوزه ساخت و سازها انجام می‌گرفت که مغایر با مفاد طرح‌های توسعه شهری بود و شاهد بودیم که در ۱۵ روز به تعداد ۱۴۰ فقره اضافه طبقات داده شده بود.

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری گفت: کمیسیون ماده ۵ تغییر رویکرد داده و رویکرد آن منطبق بر طرح‌های تفصیلی شهر است و دیگر شاهد آن انبوه سازی‌ها و بارگذاری‌های افزایشی نیستیم.

وی ادامه داد: اقدامات جدی برای کاهش فرآیند صدور پروانه انجام دادیم و مجموعه‌ای از نشست‌ها و جلسات در این خصوص برگزار شد و اخیرا هم یک تفاهم نامه‌ای میان آتش نشانی و معاونت معماری و شهرسازی منعقد شد.

سالاری گفت: با کنش‌‌گری‌های انجام شده پهنه‌هایی که از طرح تفصیلی بلاتکلیف مانده بودند و نمی‌دانستند باید برایش چه کاری کرد مورد ارزیابی قرار گرفت و این‌ها در حال تعیین تکلیف است.

وی افزود: با همکاری وزارت کشور لایحه تغییر قانون ماده صد را ارائه کنیم و در حال حاضر در مرحله تدوین نهایی است و به زودی به دولت می‌رود برای رأی‌گیری.

رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران گفت: پروژه‌های بزرگ مقیاسی که تخلفاتی داشتند زیر ذره بین قرار گرفته و دستورات خوبی برای آنها صادر شد اما در پروژه‌ای مثل پالادیوم متأسفانه هنوز موفق به صدور رأی نشده‌ایم.

وی ادامه داد: کمیسیون ماده ۱۰۰ در حکم بدوی رأی به قلع و قمع بنا داده است اما شعبه تجدید نظر هنوز رأی مربوطه را صادر نکرده است.

سالاری خاطرنشان کرد: درخصوص صیانت از باغات در شورای پنجم اقدامات خوبی انجام گرفت و نهایتا مصوبه برج باغ لغو شد و برج خانه به تصویب رسید که این اتفاق فوق العاده خوبی بود.

وی ادامه داد: در این ۲ سال و به خصوص سال گذشته محدوده باغات کن که بیش از هزار هکتار است را تعیین تکلیف کردیم و طرح موضعی اراضی کن به تصویب رسیده و ابلاغ شد.

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران گفت: این در حالی است که طرح موضعی فرحزاد هم با هدف حفظ ۳۰۰ هکتار از باغات این محله به تصویب رسیده و ابلاغ شده است.

سالاری به موضوع پلازاهای شهری و میدان‌گاه‌ها اشاره کرد و گفت جنبشی در این حوزه به راه افتاد و مقرر در برنامه سوم باید تعداد زیادی از این پلازاهای و میدان‌گاه‌ها در نقاط مختلف شهر ساخته شود.

وی ادامه داد هدف این طرح این است که خیابان‌ها را بیشتر در خدمت مردم و پیاده راه ها کنیم البته می‌دانیم که این کار محقق نمی‌شود مگر همزمان با توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی .

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران به افزایش ۳۵۰ درصدی بودجه مربوط به مناسب‌سازی اشاره کرد و گفت: این رویکرد را با همکاری همشهریان ادامه می‌دهیم و باید بدانید که بخشی از همین پروژه مناسب سازی با همت مردم شکل خواهد گرفت.

وی درباره تاب آوری شهر تهران و بازسازی و احیای بافت فرسوده گفت: این کار کاری زمان بر است زیرا بافت‌های فرسوده محصول یک بازه زمانی صد ساله است که حتماً یک ساله و دوساله به سرانجام نخواهد رسید.

سالاری به اهمیت اخذ نظرات کارشناسی و اخذ پیوست‌های اجتماعی در پروژه ها اشاره کرد و گفت به نظر ما بسیاری از اشکالات فعلی شهر تهران از مطالعه به پروژه نرسیده است و از پیمانکار به پروژه رسیده‌ایم.

این مطالب را نیز ببینید!

کارت های آموزشی

کارت های آموزشی شهروندی

در این بخش تعدادی اسلاید در خصوص آموزش شهر وندی ارائه گردیده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانستنی آنلاین