صفحه اصلی / اخبار / فروش بلند مدت برق به افغانستان

فروش بلند مدت برق به افغانستان

دانستنی :وزیر نیرو از فروش بلندمدت برق با افزایش میزان صادرات به افغانستان خبر داد و گفت: ایران هدر رفت انرژی نیروگاههای افغانستان را برطرف و تلاش می کند نیازمندی‌های صنعت برق این کشور را برطرف کند.

به گزارش دانستنی ،به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو(پاون)، رضا اردکانیان در مراسم یکصدمین سالگرد استقلال افغانستان با اشاره به سفر این هفته مدیران ارشد صنعت برق کشورمان به افغانستان، گفت: در این سفر توافقات خوبی در زمینه برق‌رسانی به ساکنین مناطق مرزی، فروش بلندمدت برق با افزایش میزان صادرات، رفع نیازمندی‌های صنعت برق افغانستان، تعمیر و نگهداری نیروگاه‌ها، کاهش هدر رفت انرژی و… حاصل شده است.

وی افزود: وزارت نیرو به عنوان مسئول کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی دو کشور آماده هرگونه همکاری به منظور تحرک بخشی بیش از پیش به روابط دو کشور با هدف غایی توسعه فراگیر روابط و ایجاد رفاه همه جانبه برای مردم ایران و افغانستان است.

وزیر نیرو تاکید کرد: دو ملت ایران و افغانستان دریافته‌اند که جدا از مسائل ایدئولوژیک، فرهنگ دو کشور در همه عرصه‌ها چنان مشترکاتی دارد که از همدیگر تفکیک‌پذیر نیست. وضعیت ژئوپولتیک منطقه و دشمنان واحدی که هر دو کشور دارند، یعنی تحجر، افراطی‌گری و خشونتی که هر دو کشور در صف مبارزه با آن هستند، همکاری‌ها و همسویی‌های دوام‌داری را در آیندۀ تاریخ نیز طلب می‌کند.

رئیس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و افغانستان تاکید کرد: در خصوص مذاکرات صلح نیز سیاست جمهوری اسلامی ایران حمایت همه جانبه از هر روندی است که در پی کاهش تنش و ناامنی‌ها و ایجاد صلح و ثبات پایدار در افغانستان باشد. البته مشروط به این که این روندها با هدایت، مدیریت و مالکیت دولت افغانستان و در راستای منافع مردم افغانستان و همچنین تحت حمایت جامعه بین‌المللی به ویژه سازمان ملل متحد باشد. زیرا رابطه دولت با دولت مبنای روابط ما با افغانستان است.

اردکانیان با اشاره به اینکه در حال حاضر حدود ۱۶ هزار دانشجوی افغانستان مشغول به تحصیل در دانشگاه‌های ایران هستند، اظهار کرد: در حوزه تعلیم و تربیت جمهوری اسلامی ایران برای رفع نیازمندی‌های آموزشی افغانستان در سطح آموزش عالی سالانه ۵۰۰ بورس تحصیلی به دولت افغانستان اعطا کرده که از دو سال پیش اجرایی شده است.

وی خاطرنشان کرد: اهمیت سواد آموزی و ارتقای سطح دانش عمومی مردم افغانستان برای دولت و مسئولین جمهوری اسلامی ایران به اندازه‌ای است که در سال تحصیلی ۹۸-۹۷ حدود ۳۶۵ هزار دانش آموز در مدارس ایران مشغول به تحصیل بوده و علاوه بر آن ۱۳۰ هزار دانش آموز فاقد مدرک به دستور مستقیم مقام معظم رهبری از قافله تحصیل باز نمانده و موفق به ثبت نام در مدارس دولتی ایران شده‌اند.

وزیر نیرو با تاکید بر اینکه در حوزه تجارت و ترانزیت نیز روابط دو کشور در سطح مناسب و خوبی قرار دارد، گفت: دو کشور تصمیم دارند با پیدا کردن راه‌حل‌هایی نسبت به متعادل کردن تبادلات تجاری اقدام کرده و در حوزه ترانزیت نیز به خوبی از ظرفیت‌های بندر چابهار بهر‌ه‌برداری کنند.

رئیس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و افغانستان خاطرنشان کرد: دو کشور به شکل جدی در تلاشند تا با فعال کردن مکانیسم مهم کمیسیون مشترک اقتصادی نسبت به گسترش همه جانبه روابط در حوزه‌های مختلف از جمله همکاری‌های برقی، نفت و گاز، آموزش نیروی انسانی مورد نیاز و متناسب روند توسعه، توسعه پایدار حوضه‌های آبریز مشترک، سرمایه‌گذاری مشترک در زمینه بهره‌برداری از ظرفیت‌های طبیعی تولید انرژی مانند باد و خورشید با هدف رفع نیازمندی‌ها و صدور آن به دیگر کشورهای منطقه، تبدیل شدن به هاب انرژی منطقه و اتصال منطقه تولید(آسیای مرکزی) به منطقه مصرف(آسیای جنوبی) اقدام کنند.

وی اضافه کرد: در راستای حرکت در همین مسیر و تسریع در دست‌یابی به اهداف مورد اشاره، همین امروز و مصادف با روز استقلال کشور افغانستان یک هیات بلندپایه از جمهوری اسلامی ایران به ریاست معاون امور برق و انرژی وزارت نیروی جمهوری اسلامی ایران برای توسعه همکاری‌ها و پیگیری توافقات صورت گرفته به سر می‌برد و به توافقات خوبی در زمینه برق‌رسانی به ساکنین مناطق مرزی از جمله شهر زرنج، افزایش سطح همکاری‌های برقی، فروش بلندمدت برق با افزایش میزان صادرات، رفع نیازمندی‌های صنعت برق افغانستان، تعمیر و نگهداری نیروگاه‌ها و ترانسفرماتورهای شرکت برشنا، کاهش هدر رفت انرژی و… دست یافته‌اند.

این مطالب را نیز ببینید!

توصیه های ایمنی استفاده از گاز-آگاهی مصرف-درست استفاده کنیم - آموزش همگانی

توصیه های ایمنی در مورد استفاده از گاز

توصیه های ایمنی قبل و بعد از زلزله همانطور که می دانیم کشور ما یک …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانستنی آنلاین