صفحه اصلی / اخبار / پیشنهاد وزیر گردشگری به مجلس

پیشنهاد وزیر گردشگری به مجلس

دانستنی :پیشنهاد رئیس جمهور برای انتخاب وزیر گردشگری، برپایی نمایشگاه صنایع دستی ، افتتاح یک هتل با مشکلات کارشناسی از جمله خبرهای حوزه میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته بود.

به گزارش دانستنی ،ا ز مهر،در این هفته پس از اینکه نمایشگاه ملی صنایع دستی در سکوت خبری برپا شد، در مراسم افتتاحیه وزیر جدید میراث فرهنگی حضور پیدا کرده و آن را بازگشایی کرد حالا از روز سوم تا نهم شهریور این نمایشگاه در محل دائمی نمایشگاههای بین المللی تهران برپاست و هنرمندان صنایع دستی نیز در حال ارائه محصولات خودشان هستند.

این هفته خبر مهم در حوزه انتصابات بود. حسن روحانی رئیس جمهور ، علی اصغر مونسان را به عنوان وزیر پیشنهادی به مجلس معرفی کرد حالا قرار است در روز سه شنبه هفته آینده نمایندگان مجلس به او رای اعتماد دهند. در این میان اما سایت این وزارتخانه در حال تلاش برای مصاحبه با نمایندگان مختلف برای گرفتن نظر نماینده ها و تشکل های گردشگری در حمایت از مونسان است.

افتتاح هتلی که از نظر کارشناسی ۵ ستاره نبود

در این هفته همچنین یک هتل که به گفته مالک آن استانداردهای هتل ۵ ستاره را دارد، با برند کانادایی در منطقه شمالی تهران، همزمان با هفته دولت افتتاح شد. در مراسم افتتاح این هتل فعالان گردشگری و هتلداری همچنین سرپرست جدید وزارت میراث فرهنگی حضور داشتند و رئیس جمهور نیز از طریق ویدئو کنفرانس این هتل را به همراه  ۲۲۶ پروژه گردشگری، میراث‌فرهنگی و صنایع‌دستی  دیگر افتتاح کرد.

در این مراسم علی اصغر مونسان آخرین رئیس سازمان میراث فرهنگی گفت: سال گذشته ۷ میلیون و ۸۰۰ هزار گردشگر ورودی به کشور داشتیم .همچنین شاهد حجم سرمایه گذاری بالغ بر ۲۰۰ هزار میلیارد تومان هستیم که ۱۲۰ هزار میلیارد تومان آن در دولت دوازدهم صورت گرفته ضمن این که  در دولت دوازدهم ۴۵۰۰ موافقت اصولی صادر شده است.

وی افزود: امروز شاهد افتتاح ۲۲۶ پروژه گردشگری، میراث‌فرهنگی و صنایع‌دستی با حجم سرمایه‌گذاری ۲۲هزار و ۱۸۰میلیارد ریال هستیم که با بهره برداری از پروژه های بخش گردشگری، ۵هزار تخت به ظرفیت تخت‌های اقامتی کشور اضافه می‌شود.

مونسان سپس به افتتاح پروژه های استان تهران در حوزه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اشاره کرد و افزود: در استان تهران نیز به مناسبت فرارسیدن هفته دولت، ۱۰ پروژه گردشگری و شش پروژه صنایع‌دستی به صورت رسمی با حجم سرمایه گذاری ۵۳۰میلیارد تومان افتتاح می‌شود.

در این برنامه، اعلام کردند هتلی که اکنون افتتاح می شود دارای ۵ ستاره و جزو هتلهای برند و زنجیره ای کانادایی است منتها کسی به خاطر نیاورد که هتل ۵ ستاره چه ویژگی هایی باید داشته باشد و این هتل بیشتر به هتلهای ۴ ستاره شباهت دارد تا ۵ ستاره. حتی معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی نیز در نامه ای نوشته است که این هتل دارای ایراداتی است که نمی تواند ۵ ستاره را کسب کند.

تنها مرکز آموزشی میراث فرهنگی چگونه به خوابگاه تنزل پیدا کرد؟

این مرکز تنها مرکز آموزش تخصصی است که توانسته در طول سالها نیروی متخصص را به سازمان میراث فرهنگی تزریق و یا روانه بازار کار کند. این موسسه آموزشی اما این روزها رو به افول است و از نظر دانشجویانش رسما تعطیل شده است تا اینکه دانشجویان باقی مانده هم مدرک خود را بگیرند و در این مجموعه برای همیشه بسته شود.

این مرکز آموزشی در سال ۶۸ تاسیس شد در اساسنامه این مرکز مصوب ۱۴ تیر ماه سال ۶۹ شورای گسترش آموزش عالی آمده که « در اجرای بند ۱۹ از ماده ۳  قانون اساسنامه سازمان میراث فرهنگی کشور مقرر می دارد، (تنظیم و اجرای برنامه های آموزشی جهت آماده سازی نیروهای کارآمد در زمینه های مربوط به میراث فرهنگی، هماهنگی دستگاههای ذیربط)  و بر اساس آیین نامه مصوب بیست و هفتمین جلسه مورخ ۶۴/۴/۴ شورای عالی انقلاب فرهنگی و به استناد مجوز صادره در جلسه مورخ ۶۹/۲/۲۹ شورای گسترش آموزش عالی، مرکز آموزش عالی میراث فرهنگی که در این اساسنامه  مرکز خوانده می شود ایجاد و طبق این اساسنامه اداره خواهد شد. این مرکز وابسته به سازمان میراث فرهنگی کشور می باشد و به عنوان یکی از واحدهای سازمان، دارای بودجه و تشکیلات جداگانه است. »

در واقع ایجاد تشکیل مرکز آموزش عالی میراث فرهنگی براساس  قانون در سازمان میراث فرهنگی شکل گرفت. در این مدت مرکز آموزش عالی میراث فرهنگی که گفته می شود، معتبرترین مرکز آموزشی در یونسکوست، دو هزار فارغ التحصیل در زمینه های مختلف از جمله میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری داشته است. در این مدت افراد زیادی در این مرکز مدرک گرفته و دوره دیده اند که حالا در سازمان میراث فرهنگی و سازمانهای دیگر دارای سمت های مدیریتی هستند.

حالا اما این بنای آموزشی از کاخ نیاوران به خوابگاه منتقل شده است جایی که در زمان تحصیل، مکان اقامت دانشجویان هست با این وجود اما دستور رئیس سازمان میراث فرهنگی وقت بر اجرای مصوبه ای است که در آن ذکر شده باید چنین مراکزی به وزارتخانه های مربوطه انتقال داده شوند. دانشجویان نیز نگران این هستند که به طور کل این مرکز منحل شود.

افتتاح هتل بوتیک نظامیه

هم‌زمان با فرارسیدن هفته دولت بوتیک‌هتل‌ نظامیه از بناهای واگذارشده صندوق احیا و بهره‌برداری از اماکن تاریخی با حضور سرپرست وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی به بهره‌برداری رسید.

این بوتیک‌هتل‌ در محل خانه تاریخی نظامیه، سه‌شنبه ۵ شهریور ۹۸، با حضور علی‌اصغر مونسان سرپرست وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، محمدحسن طالبیان معاون میراث‌فرهنگی کشور، معاون امور عمرانی استانداری تهران، هادی میرزایی مدیرعامل صندوق احیا، علی‌محمد سعادتی شهردار منطقه ۱۲ و جمعی از مسئولان و مدیران افتتاح شد.

معاون گردشگری به قزاقستان سفر کرد

معاون گردشگری وزارت میراث‌فرهنگی برای شرکت در نشست رایزنی‌های ۵ جانبه با موضوع توسعه روابط گردشگری میان کشورهای حاشیه دریای خزر، امروز ۴ شهریور به قزاقستان سفر کرد.

نشست رایزنی‌های ۵ جانبه کشورهای ساحلی دریای خزر  با موضوع ” توسعه روابط گردشگری میان کشورهای حاشیه دریای خزر ” ۲۸-۲۷ آگوست ۲۰۱۹ مطابق ۶-۵ شهریور ۱۳۹۸ در شهر “اکتائو” قزاقستان برگزار شد و ولی تیموری معاون گردشگری با هدف ارتقا و توسعه همکاری‌های منطقه ای- بین‌المللی در حوزه گردشگری دریای خزر در این نشست شرکت کرد.

نشست مذکور پیرو اجرایی شدن توافقات پنجمین نشست سران کشورهای ساحلی دریایی خزر که در تاریخ ۲۱ مرداد ماه ۱۳۹۷  در شهر “اکتائو” قزاقستان برگزار شد؛ تشکیل شد.

این مطالب را نیز ببینید!

مواد خوراکی ممنوعه برای افراد مبتلا به میزان بالای استروژن

دانستنی :به گفته محققان، افزایش میزان هورمون استروژن در رحم در طول بارداری می تواند …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانستنی آنلاین