صفحه اصلی / اخبار / خطر بیخ گوش فوک خزری

خطر بیخ گوش فوک خزری

دانستنی : مسئول مرکز حفاظت فوک خزری از موافقت سازمان حفاظت محیط زیست با اجرای طرح گردشگری آشوراده انتقاد کرد و گفت: این طرح قلمرو زیستی فوک خزری را در معرض آسیب‌های جدی قرار می‌دهد و خلاف مفاد کنوانسیون حفاظت از گونه‌های وحشی مهاجر است.

به گزارش دانستنی ، به دنبال موافقت سازمان حفاظت محیط زیست با اجرای طرح گردشگری آشوراده، امیر صیاد شیرازی در گفت‌وگو با ایسنا نسبت به اثرات منفی اجرای پروژه گردشگری در جزیره آشوراده استان گلستان هشدار داد و افزود: در سواحل ایران دو نقطه داریم که به عنوان قلمروهای اصلی فوک خزری شناخته می‌شود؛ یکی آشوراده و میانکاله و دیگری بوجاق در استان گیلان. البته سواحل میانکاله و آشوراده به دلیل نزدیکی به آب‌های ترکمنستان مهم‌ترین زیستگاه فوک خزری به شمار می‌آید چون این بخش از سواحل ترکمنستان خالی از سکنه است و جمعیت قابل توجه فوک‌ها را در خود جای داده است که به سواحل میانکاله و آشوراده نیز تردد می‌کنند.

وی با تأکید بر اینکه فوک خزری یک گونه ارشمند در معرض خطر انقراض است و کشورها بر اساس کنوانسیون‌های بین‌المللی متعهد به حفاظت از این گونه و قلمرو زیستی آن هستند، تصریح کرد: فوک خزری در لیست سرخ IUCN (اتحادیه بین‌المللی حفاظت از طبیعت) قرار دارد. از سوی دیگر دو سال پیش با پیشنهاد جمهوری اسلامی ایران، مفادی در مورد حفاظت از فوک خزری به کنوانسیون CMS (حفاظت از گونه‌های وحشی مهاجر) اضافه شده است که بر مبنای آن باید کشورها در حوزه حفاظت از فوک خزری و زیستگاه‌های این گونه اقدامات لازم را انجام دهند.

این فعال محیط زیست با بیان اینکه طرح گردشگری آشوراده آسیب جدی به زیستگاه‌ فوک خزری وارد می‌کند، افزود: اجرای طرح گردشگری آشوراده مغایر مفاد کنواسیون حفاظت از گونه‌های وحشی مهاجر است. ضمن اینکه آشوراده پناهگاه حیات وحش و تأسیس سایت‌های گردشگری در چنین مناطقی خلاف قوانین مصوب کشور است. چند باری در مورد خطرات ناشی از اجرای طرح گردشگری آشوراده برای قلمرو زیستی فوک خزری با مسئولان سازمان حفاظت محیط زیست گفت‌وگو و دیدگاه‌های خود را در مورد آسیب‌های جبران‌ناپذیر طرح گردشگری آشوراده مطرح کرده‌ام.

بر اساس توافقات انجام‌شده قرار شده است که در مساحتی حدود ۲۲ هکتار از آشوراده، طرح گردشگری اجرا شود که همچنان با مخالفت فعالان محیط زیست مواجه است و اخیرا حتی دستگاه قضا نیز به این موضوع ورود کرده و پرونده آن در دادستانی باز است.

این مطالب را نیز ببینید!

مواد خوراکی ممنوعه برای افراد مبتلا به میزان بالای استروژن

دانستنی :به گفته محققان، افزایش میزان هورمون استروژن در رحم در طول بارداری می تواند …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانستنی آنلاین