صفحه اصلی / انرژی / گازرسانی به سیستان و بلوچستان در چه وضعیتی قرار دارد؟

گازرسانی به سیستان و بلوچستان در چه وضعیتی قرار دارد؟

تکمیل گازرسانی به زاهدان یکی از وعده‌های وزیر نفت برای سال ۱۴۰۰ است؛ مشترکان خانگی گاز سال گذشته در شهر زاهدان به ۳۶ هزار مشترک رسید و قرار است با اتمام پروژه گازرسانی به شهر زاهدان ۶۵ تا ۷۰ هزار مشترک جدید گاز به مشترکان این استان افزوده شود.

به‌گزارش پایگاه خبری دانستنی آنلاین به نقل از مشرق، یکی از وعده‌های 1400 وزیر نفت، تکمیل گازرسانی به زاهدان است. یعنی در سال پایانی دولت دوازدهم و یا شاید حتی زمانی که خبری از حضور افرادی چون بیژن زنگنه در دولت وقت نیست (ابتدای دولت سیزدهم در سال 1400) باید منتظر تحقق این برنامه باشیم.

تکمیل خط لوله 262 کیلومتری ایرانشهر ــ زاهدان به‌منظور رساندن گاز به شهر زاهدان اگرچه با تأخیر و در سال پایانی فعالیت دولت یازدهم محقق شد، اما دستاوردی بزرگ برای کشور بود تا آخرین مرکز استان فاقد گاز نیز از این نعمت الهی بهره‌مند شود.

اما مردم زاهدان نتوانستند در آن زمان شهد شیرین این دستاورد بزرگ و ملی را به‌دلیل عدم تدبیر مسئولان نفتی دولت، بچشند؛ چرا که به‌موازات تکمیل خط لوله سراسری گاز به‌منظور انتقال گاز از ایرانشهر به زاهدان، شبکه گازرسانی داخل شهر احداث نشد و در روزی که با حضور رئیس جمهور، پروژه گازرسانی به زاهدان افتتاح شد؛ برنامه‌ای چهارساله برای تکمیل خطوط لوله داخل شهر زاهدان ترسیم شد.

در سالهای گذشته نیز مردم در بخش‌هایی از زاهدان که هنوز امکان دسترسی به شبکه گاز (درون‌شهری) را پیدا نکرده‌اند، در صف‌های تهیه کپسول‌های گاز حضور یافته و کمبود کپسول‌های 11کیلویی گاز که دلیل آن، قاچاق و توزیع نامناسب آن بوده، مشکلاتی را برای مردمِ بدون گاز مانده زاهدان به وجود آورده است.

قرار است احداث تمامی 1350 کیلومتر شبکه گازرسانی شهرستان زاهدان، تا سال 1400 تکمیل شود و تمامی این شهرستان از نعمت گاز برخوردار شود.

امروز، رضا پنجابی، مدیرعامل شرکت گاز استان سیستان و بلوچستان در خصوص آخرین وضعیت اجرای پروژه های گازرسانی این استان اظهار داشت: با اتمام پروژه گازرسانی به شهر زاهدان 65 تا 70 هزار مشترک جدید گاز به مشترکان استان سیستان و بلوچستان افزوده خواهد شد که به این ترتیب تعداد مشترکان گاز طبیعی در استان به 113 هزار مشترک خواهد رسید.

وی با اشاره به تداوم عملیات شبکه‌گذاری گاز در سیستان و بلوچستان با وجود شیوع ویروس کرونا تصریح کرد: شیوع این بیماری خللی در روند توسعه گازرسانی در استان به‌وجود نیاورده و عملیات شبکه‌گذاری با رعایت پروتکل‌های بهداشتی ادامه دارد.

مدیرعامل شرکت گاز استان سیستان و بلوچستان افزود: از ابتدای امسال تاکنون 80 کیلومتر شبکه‌گذاری گاز در زاهدان، 40 کیلومتر در دلگان، 20 کیلومتر در زابل و 5 کیلومتر در بزمان انجام شده است.

پنجابی یادآور شد: هم‌زمان با اجرای پروژه گازرسانی در این شهرها، اجرای عملیات گازرسانی در چهار محور صنعتی در ایرانشهر نیز در حال انجام است که با بهره‌برداری از این پروژه‌ها، شاهد صرفه‌جویی اقتصادی 36 میلیون لیتر سوخت مایع خواهیم بود.

به گفته وی، مجموع شبکه‌گذاری انجام شده در کل استان از ابتدای سال تاکنون به 200 کیلومتر رسیده که به جذب بیش از 52 هزار مشترک جدید گاز طبیعی انجامیده است.

مدیرعامل شرکت گاز استان سیستان و بلوچستان همچنین با بیان اینکه بیش از هزار کیلومتر شبکه‌گذاری گاز در سال 98 در این استان انجام شده است، گفت: شهرهای بم‌پور، محمدان و سه روستای شهر محمدان در سال گذشته از نعمت گاز طبیعی برخوردار شدند که به جذب 170 مشترک جدید در این مناطق منجر شد.

پنجابی تصریح کرد: مشترکان خانگی گاز سال گذشته در شهر زاهدان به 36 هزار مشترک رسید؛ 240 واحد تجاری، 60 واحد آموزشی و پرورشی، 25 واحد مذهبی و 12 واحد صنعتی نیز گازدار شدند و طرح گازرسانی به شهرک صنعتی جاده میرجاوه نیز به پایان رسید.

به گفته وی، توسعه شبکه‌گذاری گاز طبیعی در سال 98 در شهر زابل 70 کیلومتر، در شهر خاش 250 کیلومتر و در ایرانشهر بالغ بر 60 کیلومتر بوده است.

آخرین وضعیت گازرسانی به سیستان و بلوچستان

انتهای پیام/

این مطالب را نیز ببینید!

یخچال خوزشیدی - درست مصرف کنیم - آموزش همگانی

یخچال خورشیدی چگونه کارمی کند ؟

راه های بسیاری وجود دارد که می توان انرژی خورشید را با پروسه تولید سرما …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *