صفحه اصلی / محیط زیست / حفظ محیط زیست
حفظ محیط زیست-آگاهی مصرف-درست مصرف کنیم

حفظ محیط زیست

برخورداری از جامعه سالم و محیط زیستی پاک و عاری از آلودگی حق هر شهروندی است. اما؛آیا دسترسی همه افراد جامعه به محیط زیست سالم و منابع حیاتی از جمله خاک سالم، هوا ی پاک، آب سالم و… به راحتی میسر است؟
تخریب روز افزون جنگل‌ها و مراتع، بهره‌بردای بی‌رویه از معادن و منابع طبیعی، توسعه ناپایدار و صنعتی شدن ناهمگون- به ویژه در کشورهای در حال توسعه- ، افزایش جمعیت و کاهش روزافزون منابع، گرمایش جهانی، خشکسالی و تغییرات اقلیمی، تخریب لایه اوزن، آلودگی خاک، آب و هوا ، آلودگی صوتی و نوری تنها بخشی از تراژدی غم‌انگیز صنعت و شهر نشینی هستند. شیوع بیماری های ناشی از آلاینده‌های مختلف و بحران‌های گوناگون محیط زیستی از جمله از بین رفتن تنوع زیستی و انقراض گونه‌های مختلف گیاهی و جانوری، پدیده ریزگردها، ذوب شدن یخ‌های قطبی در اثر گرم شدن تدریجی کره زمین، پایین رفتن سالانه سطح آب‌های زیرزمینی و ده‌ها معظل زیست محیطی دیگر، زاییده سبک زندگی انسان امروزی است که همه روزه تنها کره مسکون(زمین) را دچار فرسایش و تخریب می‌کند.

چند راهکار ساده و عمومی می تواند از این شتاب تخریب و نابودی محیط زیست جلوگیری کند:

۱- زباله ها را با آموزه های شهروندی در محل های مخصوص زباله قراردهیم.
۲- نقص فنی اتومبیل ها را برطرف کنیم .
۳- دوچرخه سواری و استفاده از آن را بخصوص درمسافت های کوتاه در جامعه ترویج و نهادینه کنیم.
۴- با مصرف بهینه و به اندازه محصولات از تولید زباله و پسماند بیشتر جلوگیری کنیم.
۵- قدر آب شرب و تصفیه شده را بیشتر بدانیم و از مصرف صنعتی آن پرهیز کنیم.
۶- در تفرجگاه‌ها و ییلاقات زباله‌هایمان را رها نکنیم و چهره طبیعت را زشت و ناموزون نکنیم.
۷- رسانه‌ها در جهت‌دهی به افکار عمومی وآموزش زندگی صحیح نقش اساسی دارند؛ لذا تا دیر نشده است از این بازوی قدرتمند استفاده کنیم .
۸- نیاز جامعه به تولید و پخش مجموعه‌های داستانی و مستندهای آموزشی بیشتر از پیش احساس می شود تا دانش و آگاهی نسل جدید در زمینه حفظ محیط زیست ارتقا پیدا کند.
۹- احساس تعهد و وظیفه شناسی کنیم در مقابل این که ما در مقابل آیندگان مسئولیم، محیط زیست نه میراث گذشتگان مان، بلکه امانتی در دست ماست.
منبع :
http://www.donya-e-eqtesad.com

این مطالب را نیز ببینید!

چگونه مقدار زباله ها را کاهش دهیم؟-درست مصرف کنیم-آگاهی مصرف-آموزش همگانی

چگونه مقدار زباله ها را کاهش دهیم؟

کاهش زباله به کاهش جمع آوری، حمل و نقل، بازیافت و دفع آن منجر خواهد شد و در پی آن حفظ منابع طبیعی و کاهش آلودگی ها را دربر خواهد داشت.

یک دیدگاه

  1. کاش از نظر فرهنگی به جایی برسیم که شعار شهرما خانه ما فقط یک شعار نباشه و در استفاده از محیط زیست دقت بیشتری داشته باشیم مثلا در هنگام رانندگی زباله هایی مانند پوست میوه و… را درخیابانها نریزیم.و یا تا جای ممکن با حذف کاغذ در سیکل اداری از قطع درختان جلوگیری کنیم………….

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *